Odwrócony VAT w budownictwie czyli o tym, czy podwykonawca może zafakturować oddzielnie usługę i towar?

Sławomir Derek        27 lutego 2017        Komentarze (0)

Odwrócony VAT w budownictwieW dzisiejszym wpisie podzielę się z Tobą kilkoma przemyśleniami na temat odwróconego VAT w budownictwie (odwrotne obciążenie – reverse charge). Zmienione przepisy ustawy o VAT obowiązują w tym zakresie od 01 stycznia 2017 r.

Do przemyśleń skłaniają mnie liczne zapytania kierowane od Podwykonawców robót budowlanych, z którymi współpracuję. To tej grupy uczestników procesu inwestycyjnego dotyczą zmiany.

Nowelizacja poprawiła ich sytuację o tyle, że nie muszą się martwić rozliczeniem VAT od prac, które zrealizowali na rzecz Generalnego Wykonawcy (naliczenie podatku i jego odprowadzenie obciąża Generalnego Wykonawcę).

Podwykonawców „boli” jednak to, że będą musieli zapłacić VAT za materiały budowlane nabyte na potrzeby prac budowlanych przy inwestycji. Nie będą mogli w takim przypadku pomniejszyć VAT z faktury „sprzedażowej” VAT’em z faktury zakupowej. VAT z faktur zakupowych „odzyskać” będą mogli w trybie zwrotu podatku z urzędu skarbowego. To wymaga systematycznego składania wniosków. Sam zwrot nastąpi dopiero po kilkudziesięciu dniach (25 lub nawet 60) od dnia złożenia deklaracji, co może zagrozić ich płynności finansowej. Wiadomo też, że zwrot podatku poprzedza najczęściej kontrola.

Zmiana dla Podwykonawców jest zatem mocno problematyczna. Czego dotyczą w takim razie pytania Podwykonawców? Nietrudno się domyślić – tego, czy jest jakiś sposób by uniknąć lub przynajmniej ograniczyć działanie tej regulacji?

Wykorzystanie powierzonego materiału

Do rozważenia jest możliwość ustalenia (w umowie między Generalnym Wykonawcą a Podwykonawcą), że wykonanie usługi (robót budowlanych) nastąpi z wykorzystaniem powierzonego materiału (Generalny Wykonawca kupi materiał u Podwykonawcy), po to by oddzielić dostawę materiałów od wykonania usługi, a tym samym odrębnie potraktować wynagrodzenia z obu tytułów i ich opodatkowanie VAT.

O skorzystaniu z takiej możliwości decydować będzie zawsze charakter inwestycji i zakres oraz rodzaj robót budowlanych do wykonania. Trzeba wziąć pod uwagę zakres zleconych prac (czy obejmuje on wykonanie określonych robót i czy dla takich robót można wyszczególnić niezbędne materiały, czy do materiałów zużytych do wykonania usługi doliczona jest marża, czy też materiały są zbywane po cenie zakupu).

Umowa o roboty budowlane

W umowie o roboty budowlane należy wtedy odpowiednio uregulować kwestie odbiorów prac i materiałów, bieg okresów gwarancji, kwestie przejścia ryzyka za materiały w taki sposób by korespondowały z przyjętym modelem rozliczeń (odrębnie wynagrodzenie za usługi, odrębnie cena za zakup materiałów). Nie wydaje się też by taki model rozliczeń mógł dotyczyć wszystkich rodzajów materiałów budowlanych zużywanych w trakcie robót budowlanych (np. materiałów zużywanych w trakcie prac ogólnobudowlanych – klejów, farb itd.).

*****

Przedstawiony model współpracy jest alternatywą wartą rozważenia nie tylko przez Generalnych Wykonawców robót budowlanych i ich Podwykonawców ale także przez Inwestorów – tych ostatnich z uwagi na ich solidarną odpowiedzialność za zapłatę wynagrodzenia za roboty budowlane (o czym napiszę innym razem).

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Derek, Flak. Adwokaci Dla Biznesu. Spółka partnerska Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Derek, Flak. Adwokaci Dla Biznesu. Spółka partnerska z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@derekflak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis: